مخزن تحت فشار چیست

مخزن پر فشار یا تحت فشار به مخازنی فلزی یا فایبرگلاس اطلاق می شود که در ظرفیت های ۲ لیتر تا ۵۰۰ لیتر در بازار وجود دارد.

مخازن تحت فشار بر روی پمپ ها یا کنار آنها قرار می گیرند و وظیفه آنها پرفشار نگه داشتن جریان آب قبل از روشن شدن پمپ است.مخازن تحت فشار باعث کم شدن آلودگی صوتی پمپ می شود .

مخازن تحت فشار به تعداد واحد ساختمان بستگی دارد که کوچک ساخته شود یا بزرگ. واحد اندازه گیری مقادیر داخل مخازن تحت فشار تحت عنوان لیتر شناخته می شود. این مخازن در ابعاد 10 ، 20 ، 30 و تا اندازه های بسیار زیاد 200 و حتی در مصارف کارخانه ای بیش از این مقدار موجود است.  بهترین اندازه و حجم برای خانه های 3 تا 4 طبقه بسته به تعداد نفرات مخارن 40 تا 60 لیتر می باشد.

تصویر مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار

فشار در مخازن تحت فشار می تواند به دو صورت ایجاد شود:

۱- توسط تیوپ

۲ توسط  دیافراگم که به همین شکل به دو نوع تیوپی و دیافراگمی تقسیم می شوند.

این مخازن به طور دائمی حجمی از آب را با هوایی که پشت آن قرار می دهد تحت فشار نگه می دارد تا هنگامی که شیر آب در یکی از واحد های ساختمان باز می شود، آب با فشار بیرون بیاید و بعد از آن که فشار کم شد پمپ اجازه پیدا کند تا روشن شود.

مخزن تحت فشار مانند سایر سیستم های برقی نیاز به سرویس منظم دارند،  مخازن تیوپی که به دلیل تماس و اصطکاک دائمی تیوپ با دیواره مخزن، هر لحظه احتمال سوراخ شدن یا آسیب دیدن دارند، بیشتر نیاز به بررسی و سرویس دارند.اما  مخازن دیافراگمی از این لحاظ بهترند و احتمال خرابی کمتری دارند.

 

مخازن تحت فشار: مخازن دیافراگمی

مخازن دیافراگمی چگونه کار می کنند؟

داخل مخزن دیافراگمی دو قسمت خشک و محتوی آب وجوددارد که توسط پرده ای پلاستیکی از هم جدا شده اند. روی قسمت خشک شیری قرار دارد که توسط آن هوای پر فشار وارد تانک مخزن می شود. در قسمت محتوی آب هم خروجی وجود دارد که به پمپ متصل می گردد.

 زمانیکه پمپ شروع به کار می کند هوای پشت پمپ بیشتر می شود و زمانیکه به فشار حد نصاب رسید خاموش می شود و در هنگام مصرف آب دیافراگم دوباره به حالت اولیه باز می گردد. مخازن دیافراگمی از لحاظ ساختاری، دوام بسیار بیشتری نسبت به مخازن تیوپی دارند.

تانک ها از جنس فولاد یا فایبرگلاس هستند. مدل فولادی جدید ارزان تر است و احتیاج کمتری به سرویس دارد که دیافراگمی هم داخل آن قرار گرفته است.

مخازن تیوپی

مخازن تیوپی یا بالونی به مخازنی اطلاق می گردد که دارای تیوپی درون مخزن هستند که آب را تحت فشار نگه می دارد. مخازن دیافراگمی عملکرد بهتری نسبت به این مخازن دارند.


محصولات تام تجهیزاسپادانا