مخازن پلی اتیلن چیست؟

چیست؟ کاربرد و طرز کار مخزن پلی اتیلن (Polyethylene tanks) چگونه است؟
مخازن پلی اتیلن

  

کاربرد مخازن پلی اتیلن


 

کاربرد و عملکرد این نوع مخازن چگونه است؟تانکرهایی هستند سفید رنگ از جنس پلی اتیلن که برای بهبود کارایی به صورت چند لایه تولید میشوند.تانکرهای معمولا سفید که از جنس پلی اتیلن هستند و از این تانکرها معمولا برای بهبود کارایی به صورت چندین لایه استفاده و تولید میگردند. این تانکرهای سفید رنگ افقی تک یا چند لایه از جنس پلی اتیلن به صورت مخازنی خوابیده ساخته میشوند.
مخازنی که برای نگهداری آب با مواد پلی اتیلن ساخته می شوند و به صورت تک یا سه و چهار لایه هستند.لوله هایی که با قطر مخصوص به خود برای انتقال دادن آب ساخته می شوند. لوله 6 یا 125 میلی متر پلی hdpe آنها 280 میلیمتر است.استفاده از پمپ و این نوع مخزن برای افزایش فشار آبامروزه فشار آب منازل بسیار کم شده است و ما به دنبال راه حلی هستیم که این مشکل را حل کنیم. به همین منظور از پمپ و مخازن میتوان استفاده کرد . مخازنی که از جنس مواد پلاستیکی هستند که قیمت آنها نسبت به دیگر تانک ها به صرفه تر می باشد. تانک های پلاستیکی در حجم های 100 تا 20 هزار لیتر امروزه تولید می شود.
میتوانیم مخزن را مستقیم به لوله آب شهری متصل کنیم و پمپ را هم به مخزن متصل کرده . زمانیکه مخزن پر می گردد آب توسط پمپ به داخل ساختمان پمپاژ میگردد. پمپ های خانگی یک اینچ از نیم تا یک اسب قدرت پمپاژ دارند و میتوانند تا ارتفاع 70 متری آب را انتقال دهند. پمپ های صنعتی تا چند اینچ هستند و قدرت بالاتری دارند.

 


نصب پمپ و مخزن پلی اتیلن به منظور ذخیره و استفاده از آب

 

مخزن پلی اتیلن
مخزن پلی اتیلن


مخازن پلی اتیلن کاملا سطحی یکپارچه و بدون درز دارند و در مدلهای عمودی و افقی در بازار وجود دارند . در مخزن افقی 4 محل اتصال و در مخزن عمودی 8 محل برای نصب اتصلات وجود دارد.
درب این نوع مخازن متناسب با حجم طراحی شده است. شیارهایی که روی بدنه مخزن پلی اتیلن وجود دارد باعث قوی تر شدن این مخازن می شود. مخزن تک لایه برای نگهداری مواد سوختی ومخازن سه لایه به منظور نگهداری آب بدون تغییری درکیفیت آب ساخته می شوند. مخازن پلی اتیلن 4 لایه برای محافظت در برابر نور خورشید به داخل مخزن پلی اتیلن  ایجاد می شوند. مخازن چهار لایه پلی اتیلن دارای مقاومت بسیار بالایی هستند.  

 

نکات ضروری جهت حمل نصب و نگهداری مخازن پلی اتیلن

 


مخزن را باید روی محلی کاملا تخت نصب کرد . در مکانی که کاملا در برابر آتش و گرما محافظت شده است. این مکان باید از نظر برخورد مخزن با اشیا نوک تیز یا داغ محافظت شده باشد. مخزن در زمان استفاده باید از الکتریسیته دور باشد و درب مخزن کاملا بسته باشد.  زمانیکه در حال جابجایی مخزن با اتوموبیل هستید باید کاملا دقت نمایید  و آرام رانندگی کنید. همچنین برای نصب این نوع از مخازن از مصالح کاملا ایمن و قوی استفاده کرده و اتصالات ورود و خروجی سیال حتما در محل روی مخزن نصب گردد.

 

مخزن تحت فشار چیست

مخزن پر فشار یا تحت فشار به مخازنی فلزی یا فایبرگلاس اطلاق می شود که در ظرفیت های ۲ لیتر تا ۵۰۰ لیتر در بازار وجود دارد.

مخازن تحت فشار بر روی پمپ ها یا کنار آنها قرار می گیرند و وظیفه آنها پرفشار نگه داشتن جریان آب قبل از روشن شدن پمپ است.مخازن تحت فشار باعث کم شدن آلودگی صوتی پمپ می شود .

مخازن تحت فشار به تعداد واحد ساختمان بستگی دارد که کوچک ساخته شود یا بزرگ. واحد اندازه گیری مقادیر داخل مخازن تحت فشار تحت عنوان لیتر شناخته می شود. این مخازن در ابعاد 10 ، 20 ، 30 و تا اندازه های بسیار زیاد 200 و حتی در مصارف کارخانه ای بیش از این مقدار موجود است.  بهترین اندازه و حجم برای خانه های 3 تا 4 طبقه بسته به تعداد نفرات مخارن 40 تا 60 لیتر می باشد.

تصویر مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار

فشار در مخازن تحت فشار می تواند به دو صورت ایجاد شود:

۱- توسط تیوپ

۲ توسط  دیافراگم که به همین شکل به دو نوع تیوپی و دیافراگمی تقسیم می شوند.

این مخازن به طور دائمی حجمی از آب را با هوایی که پشت آن قرار می دهد تحت فشار نگه می دارد تا هنگامی که شیر آب در یکی از واحد های ساختمان باز می شود، آب با فشار بیرون بیاید و بعد از آن که فشار کم شد پمپ اجازه پیدا کند تا روشن شود.

مخزن تحت فشار مانند سایر سیستم های برقی نیاز به سرویس منظم دارند،  مخازن تیوپی که به دلیل تماس و اصطکاک دائمی تیوپ با دیواره مخزن، هر لحظه احتمال سوراخ شدن یا آسیب دیدن دارند، بیشتر نیاز به بررسی و سرویس دارند.اما  مخازن دیافراگمی از این لحاظ بهترند و احتمال خرابی کمتری دارند.

 

مخازن تحت فشار: مخازن دیافراگمی

مخازن دیافراگمی چگونه کار می کنند؟

داخل مخزن دیافراگمی دو قسمت خشک و محتوی آب وجوددارد که توسط پرده ای پلاستیکی از هم جدا شده اند. روی قسمت خشک شیری قرار دارد که توسط آن هوای پر فشار وارد تانک مخزن می شود. در قسمت محتوی آب هم خروجی وجود دارد که به پمپ متصل می گردد.

 زمانیکه پمپ شروع به کار می کند هوای پشت پمپ بیشتر می شود و زمانیکه به فشار حد نصاب رسید خاموش می شود و در هنگام مصرف آب دیافراگم دوباره به حالت اولیه باز می گردد. مخازن دیافراگمی از لحاظ ساختاری، دوام بسیار بیشتری نسبت به مخازن تیوپی دارند.

تانک ها از جنس فولاد یا فایبرگلاس هستند. مدل فولادی جدید ارزان تر است و احتیاج کمتری به سرویس دارد که دیافراگمی هم داخل آن قرار گرفته است.

مخازن تیوپی

مخازن تیوپی یا بالونی به مخازنی اطلاق می گردد که دارای تیوپی درون مخزن هستند که آب را تحت فشار نگه می دارد. مخازن دیافراگمی عملکرد بهتری نسبت به این مخازن دارند.

محصولات تام تجهیزاسپادانا