اسکلت فلزی پیچ و مهره با اسکلت فلزی جوشی تفاوتهایی دارد. در اسکلت های جوشی تمامی عملیات ساخت اسکلت فلزی در کارگاه انجام می شود منتها در این نوع، ساخت ستون ها، تیر ها، بادبند ها، پروفیل های مرکب و... در کارخانه انجام میگردد.

  زمانیکه که اسکلت فلزی در کارخانه تحت  نظر متخصصین ساخته و بازرسی کنترل کیفیت می شود در نتیجه جوش با کیفیت تر و مقاومت بالاتری حاصل می گردد. ولی در محل کارگاه تنها قطعات با پیچ و مهره به هم بسته می شوند.

اسکلت فلزی پیچ و مهره
اسکلت فلزی پیچ و مهرهدر ساختمانهای اسکلت فلزی اتصال قطعات به همدیگر توسط جوش و پرچ و یا پیچ صورت میگیرد. در ایران استفاده از جوش در اسکلت فلزی رایج می باشد. در زمان زلزله نورث ریچ در سال 1994 به علت ترک و شکست در محل اتصال جوش پایه این باور به وجود آمد که اسکلت فلزی پیچ و مهره در زمان زلزله مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد نسبت به ساختمان اسکلت فلزی جوشی. همچنان تحقیقات در مورد این مساله ادامه پیدا کرده است. بنابراین استفاده از اسکلت فلزی جوشی بیشتر در سازه های کم اهمیت تر استفاده می شود.
طی گزارشات بسیاری عملکرد نامناسب استفاده از جوش در اسکلت فلزی جوشی ارائه شد که این امر موجب پی بردن به مساله کیفیت بالا و مناسب سازه های اسکلت فلزی پیچ و مهره ای شد. غالبا در اتصالات بسیار حساس مانند جوش شیاری نفوذی، یا اتصال تیر به ستون از پیچ و مهره استفاده گردد که این امر موجب بالا رفتن کیفیت ساخت و تسریع در  اجرای کار می گردد.

 

 

اسکلت فلزی پیچ و مهره


مزایای ساخت سازه فلزی از نوع پیچ و مهره ای


1-سرعت اجرا بسیار بالاتر نسبت به انواع دیگر است.
2- سرعت نصب بالاتر نسبت به سازه فلزی جوشی می باشد. زیرا در این روش نیاز به جوشکاری نیست
3- هزینه کمتر و اقتصادی تر نسبت به سازه جوشی.
4- امکان مونتاژ مجدد و باز کردن و استفاده مجدد از این نوع سازه وجود دارد.
5- از نظر کیفی بسیار بهتر و باکیفیت تر از نوع سازه جوشی می باشد.
6- پرتی مصالح وجود ندارد و یا بسیار کمتر است.
7- در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی مقاوم تر از نوع جوشی می باشد.
8- در برابر آتش سوزی و احتراق استحکام و مقاومت بیشتری دارد.
9- نسبت به سازه فلزی جوشی رایج تر است.
10- امکان خوردگی کمتر و به حداقل می رسد. به علت استفاده از رنگ غنی شده از روی امکان خوردگی در این نوع به حداقل و یا صفر می رسد.
11- و بسیاری مزایای دیگر که در مقاله ای مفصل تر به آن می پردازیم

پروسه اجرای اسکلت فلزی :

 

محصولات تام تجهیزاسپادانا