مخازن کروی

شرکت تام تجهیز اسپادانا مفتخر است با دارا بودن کادر فنی مجرب از تولیدکنندگان قطعات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی باشد. یکی از محصولات  این شرکت ،تولید مخازن صنعتی می باشد. این شرکت با بهره گیری از متخصصان داخلی و همکاری با بخش فنی و مهندسی دانشگاه صنعتی اصفهان سعی در پرکردن خلاءهای ایجاد شده در صنعت داخلی جهت خودکفایی ملی و کاهش نیازمندیهای کشور به محصولات مشابه خارجی را دارد.

به‌ طور کلی مخازن کروی که تحت عنوان (ظروف) مخازن تحت فشار کروی شکل شناخته می‌شوند عبارتند از مخازنی که برای نگهداری مقادیر حجیمی گاز مایع از هر نوع که باشد طراحی و ساخته می‌شوند علت استفاده از مخازن کروی به‌جای استوانه‌ای در حجم ذخیره زیاد آنها نسبت به فضایی که اشغال می‌کنند می‌باشد.

یک مخزن کروی پس از طراحی و تعیین مواد مصرفی و ضخامت و غیره به قطعات مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. اندازۀ این قطعات بستگی به قطر مخزن و نیز تجهیزات کارخانۀ سازنده دارد. چنانچه بتوان مخزن را به قطعات کمتر با سطوح بیشتر تقسیم کرد در آن صورت میزان عملیات جوشکاری برای نصب مخزن کاهش می‌یابد.

 

 

تجهیزات مخازن کروی

بر روی مخزن کروی تعدادی نازل تعبیه می‌شود که وظایف مختلفی به عهده دارند از جمله:

ـ شیر اطمینان Safety Valve (معمولا دو عدد)

ـ شیر ورودی Inlet Valve

ـ سطح سنج Level Gauge

ـ فشار سنج Pressure Gauge

ـ دما سنج Temperature Gauge

ـ دریچه آدم‌رو بالایی و پایینی Manhole

- و تعدادی ابزار کنترل و شیرآلات مخصوص                                                                                                             

مخازن صنعتی کروی

 

مخازن صنعتی کروی

 روش نصب مخازن کروی

برای نصب مخازن کروی ابتدا قسمت Column  به Stop End  ها جوش داده می‌شود و ستون که یک گلبرگ از Equator به آن متصل است روی فونداسیون نصب می‌شود. بعد از اینکه کلیه ستونها نصب شد مابقی گلبرگ‌های Equator که بین آنها قرار می‌گیرند نصب می‌شوند تا رینگ وسط تکمیل شود.

سپس رینگ پایین مخزن مونتاژ می‌شود که در مرحله‌ی بعدی رینگ بالا و سپس تاج‌ها مونتاژ می‌شوند.        

              


روش جوشکاری مخازن کروی

چون اغلب مخازن کروی دارای ضخامت تقریبا زیاد هستند (بیشتر از 25 میلیمتر) و از فولادهای تقریبا با استحکام بالا طراحی می‌شوند و معادل کربن قابل توجهی دارند و در نتیجه جوشکاری آنها طبق دستورالعمل خاصی با پیشگرم کردن شروع می‌شود و طبق دستورالعمل خاصی نیز پایان می‌پذیرد و نمی‌توان برای هر قسمت از مخزن به دلخواه تعدادی جوشکار عملیات جوشکاری را انجام دهند در این صورت تقسیم ناموزون تنش‌های حرارتی و تنش‌های پسماند جوشکاری باعث به هم خوردن مونتاژ سایر قسمت‌ها و حتی ایجاد ترک در بعضی از قسمت‌های جوش شده می‌گردد. بدیهی است با توجه به حساسیت مخازن کروی تمام جوش‌های انجام شده باید تست شوند تا از کیفیت آنها اطمینان حاصل نماییم. روش‌ تست معمولا تست رادیوگرافی (Radiography Test) و تست التراسونیک (Ultrasonic Test) و M.T (تست مغناطیسی)می‌باشند. بعد از اتمام کار جوشکاری نوبت به Opening نازل‌ها می‌رسد که مطابق با نقشه‌های موجود ابتدا محل نازلها را مارک می‌کنند و سپس توسط دستگاه برش موضع برش داده شده را در آورده، نازل را در محل قرار می‌دهند و پس از کنترل ابعادی و ترازسنجی به مخزن کروی جوش داده می‌شود.

محل جوش نازل‌ها را معمولا با U.T و M.T (تست مغناطیسی) تست می‌کنند.

 

 تجهیزات تکمیلی مخازن کروی

در داخل مخزن کروی متعلقاتی نظیر Internal Ladder, Level Transmitter و ... وجود دارند و در خارج مخزن کروی نیز Stairway, Water Spray System و... نصب می‌شوند.

 

 تنش‌گیری مخازن کروی

بعد از اتمام عملیات جوشکاری نازل‌ها و متعلقات چنانچه نیاز باشد مخزن کروی را تنش‌گیری می‌کنند. نحوه‌ی تنش‌گیری به این صورت است که مخزن را عایق‌بندی می‌کنند (با پشم سنگ) و توسط چند مشعل گازوئیل سوز با دمنده‌های مناسب از پایین و بالا حرارت را به داخل مخزن کروی دمیده و در نقاط مختلف مخزن کروی ترمومترهایی نصب می‌شوند که همگی آنها به یک دستگاه گراف متصل می‌باشند، طبق ضوابط خاصی عملیات تنش‌گیری تا حدود 650 سانتیگراد به مدت 2 تا 3 ساعت نگهداری و سپس سرد کردن آهسته انجام می‌گیرد. عملیات تنش‌گیری به منظور آزاد شدن تنش‌های پسماند ناشی از عملیات جوشکاری و تمپر شدن فازهای سخت به وجود آمده در جریان جوشکاری و مونتاژ نمودن مخزن کروی صورت می‌گیرد.

 

تست هیدرواستاتیک مخازن کروی

تست هیدرو استاتیک مخزن بعد از عملیات تنش‌گیری انجام می‌گردد چنانچه مخزن کروی طبق استاندارد ASME ساخته شود، در هنگامی که تست هیدرواستاتیک از یک نازل آب وارد می‌شود و روی یک نازل‌سنج نصب می‌گردد و از یک نازل برای خروج آب استفاده می‌گردد.مابقی نازل‌ها را توسط Blind Flange  (فلنج کور) مسدود می‌کند. ابتدا کل مخزن کروی پرآب می‌شود و سپس توسط یک پمپ از دریچه Inlet آب وارد می‌کنند تا عقربه فشارسنج به میزان دلخواه برسد و حدودا 24 ساعت در آن فشار باقی بماند. سپس کلیه نقاط جوشکاری شده را کنترل می‌کنند تا نشتی نداشته باشد بعد از تست هیدرواستاتیک به علت انبساطی که جداره مخزن کروی به‌وجود می‌آید اغلب سطوح جوشکاری شده را به وسیله‌ی ذرات مغناطیسی تست می‌کنند تا چنانچه ترک میکرونی در اثر انبساط به‌وجود آمده باشد کشف و برطرف گردد.بعد از تست هیدرواستاتیک، عملیات سندبلاست و رنگ مخازن انجام می‌شود که در بعضی از موارد مخازن را عایق‌بندی می‌کنند بعد از آن نوبت به نصب شیرآلات و پیوستن مخزن کروی به شبکه لوله گازی مجموعه‌ای می‌رسد که در آن مخزن نصب شده است.

مخزن پس از کالیبراسیون و نصب سیستم کنترل آمادۀ سرویس‌دهی می‌گردد.

جهت خرید و فروش  مخازن کروی با شماره تلفن های ما تماس حاصل بفرمایید.

مخازن، مخازن تحت فشار، مخازن پلی اتیلن، مخازن طبرستان، مخازن مخروطی، مخزن

 

مخازن مخروطی

مخازن تحت فشار محفظه ای بسته و ثابت است که جهت نگهداری سیال در فشاری متفاوت از فشار محیط (بالاتر از 100 کیلو پاسکال)، طراحی شده است و به وسیله لوله به قسمت هایی از تاسیسات متصل میباشند.اختلاف فشار یک پارامتر مهم و مستقل جهت طراحی، ساخت و بهره برداری دراین نوع مخازن، محسوب می گردد.

این مخازن در صنعت به عنوان نگه دارنده هوای فشرده ، بویلر ها، ذخیره انواع گاز ها، اتاقک تحت فشار، برج های تقطیر، مخازن راکتور هسته ای، مخازن هوای فضاپیما ها، مخازن هوای زیردریایی،  مخزن هیدرولیک تحت فشار، مخازن ذخیره سازی برای گازهای مایع مانند آمونیاک، کلر، پروپان، بوتان و LPG و... مورد استفاده قرار می گیرند.در مصارف غیر صنعتی به عنوان تانک های ذخیره آبگرم خانگی، کپسول های اکسیژن و .. استفاده می شوند.بیشترین کاربرد مخازن تحت فشار در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.

مواد اولیه در مخازن تحت فشار از جنس فولاد کربن استیل یا فولاد زد زنگ و در موارد خاص آلومینیوم، مس و برنج می‌باشد. اخیرا نیز در صنایعی که بطور مستقیم با آب دریا در ارتباط هستند تیتانیوم در ساخت تجهیزات مزبور به شکل گسترده‌ای عمومیت یافته است.

 

تصویری از مخازن مخروطی

مخزن صنعتی مخروطی

 

تست مخازن مخروطی:

تست های انجام شده بر روی مخازن مخروطی شرکت تام تجهیز اسپادانا پس از تولید:

بازرسی خارجی:

- بازرسی پلکان، نردبان محل عبور و مرور افراد

- پایه ها و فونداسیون

- پیچهای مهار

- نگهدارنده فلزی

- سیمهای نگهدارنده

- نازل ها

- سیستم اتصال به زمین

- سایر دستگاههای روی مخازن

- بازرسی رنگ و عایق کاری

- خوردگی و معایب خارجی

 

بازرسی داخلی:

- این نوع بازرسی شامل بازدید کلیه نقاط داخل مخزن مخروطی از جمله سینی ها، دیوارهای کف، درین ها و... می گردد.

 

 ضخامت سنجی :

جهت اطمینان از صحت حداقل ضخامت لازم برای ذخیره سیال مورد نظر، قسمت های مخازن تحت فشار تحت فشار ثابت مورد ضخامت سنجی قرار می گیرند.

 

تست فشار:

- بستن درب Man Way ، باز كردن شير آلات و شيرهاي ايمني و مسدود نمودن تانکر به گونه اي كه بازرس از عدم نشستي تانکر مطمئن گردد.

- محاسبه حداكثر فشار مجاز تانکر نسبت به حداقل ضخامت اندازه گيري شده.

- آب زدن درون تانکر ،هوا گيري و انجام تست هيدرواستاتيك و بررسی عدم نشتی از قسمتهای کور شده با توجه  به فشار مجاز محاسبه شده.

 

برای آگاهی از قیمت ها با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

مخازن، مخازن تحت فشار، مخازن پلی اتیلن، مخازن طبرستان، مخازن مخروطی، مخزن، تجهیزات صنعتی

مخازن صنعتی

مخازن استوانه ای

خصوصیات فنی و خاص مخازن تولیدی شرکت تام تجهیز اسپادانا:

 • استحکام مکانیکی بالا به دلیل یکپارچه بودن(پیچش الیاف FilamentWinding)در فشارهای ۱۰ تا ۲۸۰ bar
 • قسمتهای اتصال مخازن (ورودی و خروجی)را می­توان از فلنچ(FLG)، رزوه و اتصالات دیگر از جنس مختلف(فولاد،پلاستیک و کامپوزیت) تولید کرد.
 • طراحی و ساخت مخزن بنا به سفارش مشتری در سایزها و کلاس­های فشاری مختلف.
 • –سبکی وزن و شکیل بودن به دلیل استفاده از تکنولوژی رشته پیچی نسبت به نوع تولید به­ صورت جوشی و دستی  در کشور.
 • –در سختی­گیر و فیلترشنی، استفاده لایه درونی از جنس FRP نسبت به PE (پلی اتیلن) مخزن صنعتی استوانه ای را در فشارهای معکوس مقاوم­تر می نماید.

 

ویژگی های مخازن صنعتی استوانه ای :

 • مقاومت شیمیایی(ضد خوردگی)
 • هدایت گرمایی و الکتریکی بسیار کم.
 • مقاومت دمایی
 • ضد UV.

 

موارد کاربرد مخازن استوانه ای:

 • ذخیره مواد سوختی (نفتoil، گازgas و …)
 • انبارش مواد شیمیایی(اسید فسفریک، اسید سولفوریک و …)
 • صنعت کشتی رانی.
 •  مخازن رنگ­سازی.
 • صنایع معادن.

 

نمونه مخزن ساخته شده توسط شرکت تام تجهیز اسپادانا :

ظرفیت مخزن استوانه ای: 200 متر مکعب(200,000) لیتر

مخزن صنعتی          مخزن صنعتی    

مخزن صنعتی

مخازن، مخازن تحت فشار، مخازن پلی اتیلن، مخازن طبرستان، مخازن مخروطی، مخزن

زیر مجموعه ها

محصولات تام تجهیزاسپادانا