سوله دست دوم چیست؟

سوله دست دوم، یکی از انواع سوله برای فروش در بازار است. در سوله دست دوم، معمولا سوله های کارکرده را با رنگ زدن و بازسازی به خریداران ارائه می کنند. سوله دست دوم از لحاظ قیمت، مقرون به صرفه است زیرا پس از استفاده از سوله می توان قطعاتش را از هم جدا کرده و دوباره برای استفاده مجدد سوله را سرهم بندی کرد. هم چنین در صورت نیاز می توان بعضی از قسمت هایش را با قطعات نو جایگزین کرد.

 

کاربردهای سوله دست دوم:

سوله کارکرده یا دمونتاژ را می توان در موارد زیر به کار برد:

 • میخواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید
 • کیفیت سوله زیاد اهمیتی نداشته باشد
 • سوله در منطقه آب و هوایی مناسب است و می توان از این نوع سوله استفاده کرد
 • مدت زمانی کمی بخواهید از سوله استفاده کنید
 • امکان تغییر مکان خط تولیدی در چند سال آینده وجود داشته باشد

در واقع سوله ی کارکرده یا سوله دست دوم، سوله ای است که در انباره های هر شرکت دپو و انبار شده و در موقع فروش دوباره سر هم بندی می شود.

 

 

سوله سازه‌ای است که عمدتا فلزی می باشد با یک سقف شیب‌دار که مشخصا بر اساس قوانینی طراحی  و ساخته می شود.

از این نوع سازه در کارخانه‌ها، اسکلت فلزی ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه یزرگ نیاز است استفاده می‌شود. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها باید از تیرورق در پروفیل‌ های سوله استفاده کرد.

از سوله معمولا در ساخت کارخانجات، اسکلت فلزی ساختمان، انبار، مرکز های پرورش طیور، تعمیرگاه، سالن های ورزشی و .... استفاده می گردد که غالبا تیر ورق در ساخت پروفیل سوله استفاده می شود.

خصوصیات سوله

معمولا سوله سازی کاربردهای صنعتی دارد و با سازه فرق میکند که آن هم تفاوت در قاب ها می باشد. سوله معمولا دارای شیب می باشد . در سوله سازی بجای استفاده از پروفیل غالبا از تیر و ستون که به آن تیر ورق اطلاق می شود استفاده می گردد آن هم به خاطر بزرگ بودن سایز سوله می باشد.

انواع سوله

 سوله تک دهانه به صورت ۸
 سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸یا ۸۸۸۸
 سوله دو دهانه به صورت ۸۸
 سوله قوسی
 سوله چند ضلعی

سوله

اجزای سوله

سوله ها دارای 5 قسمت مشخص می باشد که هر بخش توسط مهندسان متبحر محاسبه و اجرا می گردند. این 4 بخش شامل موارد زیر می باشد.

 1. قاب خمشی با تکیه گاه ساده یا گیردار شامل ستون‌ها خرپاها یا رفترها
 2. مهارهای طولی که غالبا بصورت قوطی با لوله هستند.
 3. مهارهای عرضی
 4. میل مهارها

سوله

۵- زد یا لاپه که در اندازه‌های ۶ و ۷ متر می باشد.

بادبندها همیشه بصورت میلگرد پیش تنیده یا پروفیل هستند.

 1. نبشی سینه بندFlange stay
 2. براکت‌ها که وظیفه انتقال بار جرثقیل به ستون را دارد
 3. پوشش سقف
 4. دیواره‌ها

 

سوله

نصب سوله

برای اتصال قسمت های مختلف یک سوله از دو روش کلی پیچ و مهره و یا روش جوش استفاده می شود. معمولا تمام قطعات سوله در کارخانه ساخته می شود به همین دلیل کار نصب معمولا بسیار زمان کوتاهی می برد و باعث صرفه جویی در هزینه میگردد.

 

ساخت سوله‌های جدید با ubm , kspan

با پیشرفت علم برای ساخت سوله از روشهای سنتی دیگر استفاده نمیشود و معمولا از دستگاه هایی مثل UBM و KSPAN (یو بی ام و کی اس پن) کمک گرفته میشود که سرعت ساخت بسیار بالایی دارند و و همچنین باعث صرفه جویی در هزینه ساخت سوله می شود. سازه ها معمولا طوری ساخته می شوند که در برابر زلزله مقاوم هستند و در مقابل باد نیز بیشتر از 120 کیلومتر بر ساعت مقاومت دارند. همچنین جریان هوا به عنوان عایق بر روی سطح سوله عمل می کند که به علت داشتن شیارهای فراوان است. سازه ی سوله معمولا بر روی فونداسیون های سبک قابل اجرا است و احتیاجی به جوش ندارند.

نحوه ساخت سوله با روش (kspan , ubm)

دستگاه‌های ubm , kspan در واقع نوعی از رول فرمینگ می‌باشند. برای ساختن یک سوله اول ورق های مورد نیاز وارد دستگاه رول( دستگاه خم یا نورد) می شوند که شامل یک سری غلتک است به تا به فرم دلخواه برشد. ساخت سوله با دهانه های مختلف تغییر می کند. پس از آن این ورق های کوچک توسط ماشین سیمر به هم متصل می شوند که باعث استحکام سازه می شود. که دیگر نیازی به جوشکاری نباشد.

سوله

سوله و اسکلت  فلزی

شرکت تام تجهیز اسپادانا بعنوان یکی از فعالیت های خود در ساخت انواع سوله های صنعتی و کارگاهی با استفاده از ماشین آلات جوش و برش پیشرفته فعالیت می کند.

 • ساخت و نصب انواع سازه های سنگین و نیمه سنگین مورد استفاده در صنایع فولاد، نفت، گاز، سیمان، پتروشیمی و نیروگاهی
 • ساخت و نصب انواع سوله های صنعتی و سالن های تولید
 • طراحی و ساخت انواع داکت
 • ساخت و اجرای انواع گریتینگ

کلیه فعالیت های فوق مطابق با استانداردهای بین المللی AWS-IWNT-DIN-ISO می باشد.

سوله سازی

اجرای سریع پروژه ها با بکارگیری ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و همچنین اجرای کلیه مراحل پروژه توسط نیروهای متخصص و زبده انجام میگیرد.

 

 

  انواع سوله

 

 •  سوله مرغداری
 •  سوله صنعتی
 •  سوله های ورزشی
 •  سوله های کارگاهی و تولیدی
 •  سوله های گلخانه

 

نکاتی در مورد ساخت سوله

 

 •      عرض دهانه سوله خرپایی در صورت بیشتر از 8 متر بودن برای جلوگیری از تغییر شکل ناشی از بارهای مرده باید از تغییر شکل به سمت بالا استفاده کنیم.
 •         برای جلوگیری از خوردگی قطعات فولادی حداقل ضخامت اجزای اعضای سازه ای که در فضای خارج و در معرض عوامل جوی یا اثرات خورنده دیگر قرار دارند ، از 6 میلیمتر کمتر نباشد.
 •     در صورت استفاده از گرم کردن موضعی برای ایجاد انحنا و یا از بین بردن آن دمای موضعهای گرم شده نباید از 565 سانتیگراد برای فولادهای قوی مخصوص و 650 درجه سانتیگراد برای فولادهای نرمه بیشتر باشد.
 •       در طی ساخت سوله درزهای فشاری که در آنها انتقال نیرو از طریق فشار تماسی مستقیم قسمتی از ظرفیت اتصال را تشکیل می دهد ، باید سطوح قطعات در تماس، به وسیله تراش دادن، سوهان زدن ، سنگ زدن و روشهای مناسب دیگر به خوبی آماده شده باشد.

 

ساخت انواع سوله
معمولا ساخت سوله براساس نیازهای ساختمانی انجام میشود و متناسب با کاربرد های مختلف سوله ساختمانی طراحی و ساخت انجام میگردد.

 

برخی از سوله هایی که این شرکت طراحی و ساخت آن را انجام میدهد به عبارت زیر میباشد

 

ساخت سوله مرغداری
 برای ساخت کارگاه های پرورش مرغ با ظرفیت های مختلف ساخت سوله مرغداری انجام میگیرد. این سوله ها با توجه به نیاز های مراکز مرغداری و معمولا با ارتفاع کم و قوس های بیشتر طراحی می شود . ساخت اسکلت فلزی سوله مرغداری معمولا بر اساس متراژ و میزان فعالیت متغیر است و به سفارش کارفرما مرتبط است
 
ساخت سوله صنعتی
ساخت سوله های صنعتی: سوله های صنعتی معمولا برای صنف های صنعتی تولید می گردد و شرایط محیط و اقلیم آن منطقه و کاربرد سوله اهمیت بسیار زیادی در این مورد دارد
ساخت سوله های ورزشی
سوله های ورزشی معمولا یکی از با اهمیت ترین سوله ها در ایران هستند. سوله های ورزشی معمولا در ایران کاربردهای چند منظوره دارند که باید استانداردهای مخصوص را رعایت کنند و همین طور اصول فنی خاص خود را برای ساخت می طلبند. به همین جهت برای ساخت سوله ورزشی نیاز به دانش و ابزار لازم میباشد


ساخت سوله های کارگاهی و تولیدی
برای ساخت کارگاه ها و کارخانه های صنعتی که در خارج از شهر مشغول به فعالیت هستند معمولا از سوله استفاده می شود. میتوان در این موارد از سوله دست دوم استفاده کرد. استفاده از سوله دست دوم برای آغاز یک فعالیت صنعتی میتواند بسیار کمک کننده در جهت صرفه جویی در مخارج باشد. همچنین می توان در آغاز برای قسمت عمرانی کار از اسکلت فلزی استفاده کرد ولی سوله در مقابل اسکلت فلزی معمولا هزینه ساخت بسیار کمتری دارد.
ساخت انواع سوله های سبک و سنگین
در ساخت سوله معمولا از دو روش استفاده میشود

 

 • سوله سبک
 • سوله سنگین

 

با توجه به نیاز کارفرمایان و وابسته به فعالیت ایشان، دو نوع سوله وجود دارد. سوله سبک و سوله سنگین. سوله های سبک معمولا کم هزینه تر هستند و سوله های سنگین برای پروژه های ویژه مناسب هستند.
 
چه عواملی در تخمین ساخت سوله موثر هستند؟

عرض یا دهانه سالن
ارتفاع سالن سوله
طول سالن سوله
بار برف منطقه
بارهایی مانند جرثقیل ، طبقات داخل سالن و ...

تخمین هزینه های ساخت سوله

تخمین هزینه های ساخت سوله اصولا بر اساس وزن سازه بر حسب کیلوگرم است.
محاسبه کننده باید تخصص لازم در محاسبه هزینه ساخت سوله را داشته باشد.
تخمین هزینه ساخت فونداسیون معمولا طبق میزان میلگرد و حجم بتن به کار رفته صورت میگیرد.
کیفیت مصالح به کار رفته در ساخت سوله بسیار مهم است و در قیمت سوله تاثیر گذار می باشد.
در ساخت سوله ،پوشش سوله بسیار مهم می باشد و از مراحل اصلی کار است که باید توجه ویژه ای به آن داشت

پوشش سوله دارای دو قسمت می باشد :
پوشش سقف سوله
 پوشش بدنه سوله
پوشش بدنه در ساخت سوله خود نیز دارای دو قسمت است
 پوشش داخلی بدنه سوله
پوشش خارجی بدنه سوله

ساخت سوله گلخانه
در ایران کشت و کار در گلخانه ها روز به روز رونق بیشتری پیدا میکند. از این رو سوله دست دوم معمولا کمک بسیاری در صرفه جویی در هزینه های این کار دارد
.

 

سوله های صنعتی

 

از سوله به صورت یک یا چنددهانه بزرگ با سقف شیبدار در کارخانه های صنعتی، کشاورزی و... استفاده می شود. برای پوشش دهانه ی بزرگ در ساختمان سوله از سازه ای به اسم خرپا استفاده می شود. ولی امروزه از مقطع های متغیر و اتصالات با نام قاب در ساخت سازه صنعتی استفاده می شود. سطح مقطع قابلهای صنعتی معولا به شکل I است همچنین استفاده از قاب ها با مقطع متغیر این امکان را میدهد که در قسمت های که دارای لنگر خمشی بیشتر است ممان اینرسی بیشتر و نتیجتا اساس مقطع بزرگتری ایجاد شود. به این قابهای صنعتی با مقطع متغیر "سوله" اطلاق میشود. بیشتر اتصالات در کارخانجات سوله سازی به صورت جوش اجرا می شود و گاها اتفاق می افتد که از روش پیچی نیز استفاده شود.

 

طراحی سوله صنعتی

 

 طراحی سوله  صنعتی معمولا امری است تخصصی و بسیار دقیق. که آیتم های مهمی در طراحی موجود هستند که بی توجهی به آنها می تواند هم هزینه ی بسیار بالایی را به سازنده تحمیل نماید که صرفه ی اقتصادی را زیر سوال می برد و هم این امکان وجود دارد که استحکام سازه را ضعیف نماید. برای طراحی یک سوله اطلاعات زیر مطلوب است :
بار برف و نیروی باد روی سوله
ارتفاع جانبی سوله
شیب مورد نظر سقف و محاسبه ی ارتفاع تاج سوله
طول دهانه ی عرضی سوله
طول دهانه های طولی و تعداد قاب های طولی مورد نظر سوله

 

 

 

آیا جرثقیل در طراحی سولهدر نظر گرفته شود یا خیر ؟

 

با دانستن اطلاعات مورد نیاز و ابعاد در نظر گرفته شده جهت ساخت سوله اقدام به طراحی آن می نماییم که در نهایت تبدیل به نقشه ای اجرایی و اجرای سازه سوله خواهد شد. در ابتدا اجرای سوله آسان به نظر می رسد اما درواقع مشکل می باشد و نیازمند به تیم مهندسی بسیار دقیق و با تجربه . مثلا مونتاژ و تنظیم قاب های سوله کاری ست بسیار ظریف و حساس. مهاربندهای جانبی سوله با سرعت بالا و باید به طور همزمان اجرا گردند چون یکی از نقاط ضعف سازه ی سوله ضعف استحکام در برابر نیروهای جانبی است. معمولا این کار توسط مهاربندهای جانبی مهار می شود ولی آیتمی که در آن دخیل می شود زمان است که بسیار مهم است.

 

سوله دست دوم

 

 

مرحله برش و سوراخکاری سوله

پیش از شروع به کار ساخت سوله ، نقشه ساخت سوله باید آماده باشد که توسط آن ورق ها بوسیله گیوتین برش می خورد و سپس مونتاژ می شود و در نهایت جوشکاری می گردد. سوراخکاری نیز انجام می شود.

نقشه ساخت سوله یا همان SHOP DRAWING نقشه ای که شامل دیتیل بسیار دقیق از یک ستون شامل ضخامت، تعداد، طول و عرض و ... را دارا می باشد که از روی نقشه ی اولیه تهیه می گردد. در طراحی نقشه دقت لازم باید بعمل آید. برای تایید و رنگ سوله باید مهندس مربوطه بازبینی انجام دهد و سپس تایید نماید. دو یا سه لایه رنگ معمولا نیاز می باشد .

رنگ آمیزی با پیستوله انجام میگردد. زمانی که ماسه سیلیسی با فشار بالا روی قطعه پاشیده می شود تا زنگ زدگی را پاک کند و سطح را برای عملیات رنگ آمیزی آماده کند که به این امر سند بلاست گفته می شود. همه قطعات پیش از رنگ باید سند بلاست شوند.

 

 

نصب سوله

پس از عملیات رنگ آمیزی، سوله را باید حمل و نصب نمود که این سازه از محل کارگاه به محل مورد نظر ما انتقال داده می شود. نصب سوله توسط جرثقیل انجام میشود. قاب حتما باید به صورت کامل نصب شود چرا که به خاطر بلند بودن ستون ها در صورتی که نصب کامل صورت نگیرد رفتر ها و نصب ستون به صورت تکی و در صورت رها شدن آن امکان واژگونی ستون هست.

 

سوله به انگلیسی : Niches

سوله,  سوله سازی,  اسکلت فلزی,  استراکچر,  استراکچر فلزی,  اسکلت, تام تجهیز, اصفهان, ساخت سوله, قیمت سوله, فروش سوله, سوله دست دوم، اسکلت‌ فلزی، سوله به انگلیسی

 

 


محصولات تام تجهیزاسپادانا