سوله سازی بخشی از فعالیت های اصلی تام تجهیز اسپادانا می باشد. شرکت تام تجهیز اسپادانا بعنوان یکی از فعالیت های خود در ساخت انواع سوله های صنعتی و کارگاهی با استفاده از ماشین آلات جوش و برش پیشرفته فعالیت می کند.

 • ساخت و نصب انواع سازه های سنگین و نیمه سنگین مورد استفاده در صنایع فولاد، نفت، گاز، سیمان، پتروشیمی و نیروگاهی
 • ساخت و نصب انواع سوله های صنعتی و سالن های تولید
 • ساخت و نصب اسکلت فلزی صنعتی و ساختمانی (پیچ و مهره ای، جوشی)
 • طراحی و ساخت انواع داکت
 • ساخت و اجرای انواع گریتینگ

کلیه فعالیت های فوق مطابق با استانداردهای بین المللی AWS-IWNT-DIN-ISO می باشد.

یک ویدیو در ارتباط با این مقاله تماشا کنید:

 

 

اجرای سریع پروژه ها با بکارگیری ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و همچنین اجرای کلیه مراحل پروژه توسط نیروهای متخصص و زبده انجام میگیرد.

 

 

  انواع مختلف این سازه:

 

 •  مرغداری
 •  صنعتی
 •  ورزشی
 •  کارگاهی و تولیدی
 •  گلخانه

 

نکاتی در مورد ساخت

 

 •      عرض دهانه سوله خرپایی در صورت بیشتر از 8 متر بودن برای جلوگیری از تغییر شکل ناشی از بارهای مرده باید از تغییر شکل به سمت بالا استفاده کنیم.
 •         برای جلوگیری از خوردگی قطعات فولادی حداقل ضخامت اجزای اعضای سازه ای که در فضای خارج و در معرض عوامل جوی یا اثرات خورنده دیگر قرار دارند ، از 6 میلیمتر کمتر نباشد.
 •     در صورت استفاده از گرم کردن موضعی برای ایجاد انحنا و یا از بین بردن آن دمای موضعهای گرم شده نباید از 565 سانتیگراد برای فولادهای قوی مخصوص و 650 درجه سانتیگراد برای فولادهای نرمه بیشتر باشد.
 •       در طی ساخت درزهای فشاری که در آنها انتقال نیرو از طریق فشار تماسی مستقیم قسمتی از ظرفیت اتصال را تشکیل می دهد ، باید سطوح قطعات در تماس، به وسیله تراش دادن، سوهان زدن ، سنگ زدن و روشهای مناسب دیگر به خوبی آماده شده باشد.

 


معمولا ساخت براساس نیازهای ساختمانی انجام میشود و متناسب با کاربرد های مختلف این سازه  طراحی و ساخت انجام میگردد.

 

 

ساخت سوله مرغداری

سوله مرغداری

 

 

ورزشی

سوله ورزشی
سوله ورزشی


سوله های ورزشی معمولا یکی از با اهمیت ترین ها در ایران هستند. معمولا در ایران کاربردهای چند منظوره دارند که باید استانداردهای مخصوص را رعایت کنند و همین طور اصول فنی خاص خود را برای ساخت می طلبند. به همین جهت برای ساخت نیاز به دانش و ابزار لازم میباشد.کارگاهی و تولیدی


برای ساخت کارگاه ها و کارخانه های صنعتی که در خارج از شهر مشغول به فعالیت هستند معمولا از سوله استفاده می شود. میتوان در این موارد از سوله دست دوم استفاده کرد. این گزینه برای آغاز یک فعالیت صنعتی میتواند بسیار کمک کننده در جهت صرفه جویی در مخارج باشد. همچنین می توان در آغاز برای قسمت عمرانی کار از اسکلت فلزی استفاده کرد ولی این نوع در مقابل اسکلت فلزی معمولا هزینه ساخت بسیار کمتری دارد.


در ساخت این سازه معمولا از دو روش استفاده میشود

 • سبک
 • سنگین

 

با توجه به نیاز کارفرمایان و وابسته به فعالیت ایشان، دو نوع از این سازه وجود دارد. نوع سبک معمولا کم هزینه تر هستند و نوع سنگین برای پروژه های ویژه مناسب هستند.
 
چه عواملی در تخمین ساخت موثر هستند؟

عرض یا دهانه سالن
ارتفاع سالن
طول سالن
بار برف منطقه
بارهایی مانند جرثقیل ، طبقات داخل سالن و ...

تخمین هزینه های ساخت

تخمین هزینه های ساخت اصولا بر اساس وزن سازه بر حسب کیلوگرم است.
محاسبه کننده باید تخصص لازم در محاسبه هزینه ساخت را داشته باشد.
تخمین هزینه ساخت فونداسیون معمولا طبق میزان میلگرد و حجم بتن به کار رفته صورت میگیرد.
کیفیت مصالح به کار رفته در ساخت بسیار مهم است و در قیمت نهایی تاثیر گذار می باشد.
در ساخت این سازه ،پوشش آن بسیار مهم می باشد و از مراحل اصلی کار است که باید توجه ویژه ای به آن داشت

پوشش دارای دو قسمت می باشد :
پوشش سقف
 پوشش بدنه
پوشش بدنه خود نیز دارای دو قسمت است
 پوشش داخلی بدنه
پوشش خارجی بدنه سوله

ساخت سوله گلخانه
در ایران کشت و کار در گلخانه ها روز به روز رونق بیشتری پیدا میکند. از این رو نوع دست دوم این سازه معمولا کمک بسیاری در صرفه جویی در هزینه های این کار دارد
.

 

سوله های صنعتی

 

 صورت یک یا چنددهانه بزرگ با سقف شیبدار در کارخانه های صنعتی، کشاورزی و... استفاده می شود. برای پوشش دهانه ی بزرگ از سازه ای به اسم خرپا استفاده می شود. ولی امروزه از مقطع های متغیر و اتصالات با نام قاب در ساخت سازه صنعتی استفاده می شود. سطح مقطع قابلهای صنعتی معولا به شکل I است همچنین استفاده از قاب ها با مقطع متغیر این امکان را میدهد که در قسمت های که دارای لنگر خمشی بیشتر است ممان اینرسی بیشتر و نتیجتا اساس مقطع بزرگتری ایجاد شود. به این قابهای صنعتی با مقطع متغیر "سوله" اطلاق میشود. بیشتر اتصالات در کارخانجات سوله سازی به صورت جوش اجرا می شود و گاها اتفاق می افتد که از روش پیچی نیز استفاده شود.
 

 طراحی این نوع سازه از نوع صنعتی معمولا امری است تخصصی و بسیار دقیق. که آیتم های مهمی در طراحی موجود هستند. که بی توجهی به آنها می تواند هم هزینه ی بسیار بالایی را به سازنده تحمیل نماید. که صرفه ی اقتصادی را زیر سوال می برد و هم این امکان وجود دارد که استحکام سازه را ضعیف نماید. برای طراحی اطلاعات زیر مطلوب است :
بار برف و نیروی باد روی سوله
ارتفاع جانبی
شیب مورد نظر سقف و محاسبه ی ارتفاع تاج
طول دهانه ی عرضی
طول دهانه های طولی و تعداد قاب های طولی مورد نظر

 

 

 

آیا جرثقیل در طراحی در نظر گرفته شود یا خیر ؟

 

با دانستن اطلاعات مورد نیاز و ابعاد در نظر گرفته شده جهت ساخت اقدام به طراحی آن می نماییم که در نهایت تبدیل به نقشه ای اجرایی و اجرای سازه خواهد شد. در ابتدا اجرا، آسان به نظر می رسد اما در واقع مشکل می باشد و نیازمند به تیم مهندسی بسیار دقیق و با تجربه . مثلا مونتاژ و تنظیم قاب ها کاری ست بسیار ظریف و حساس. مهاربندهای جانبی با سرعت بالا و باید به طور همزمان اجرا گردند چون یکی از نقاط ضعف این سازه ضعف استحکام در برابر نیروهای جانبی است. معمولا این کار توسط مهاربندهای جانبی مهار می شود ولی آیتمی که در آن دخیل می شود زمان است که بسیار مهم است.

 

سوله دست دوم

 

 

مرحله برش و سوراخکاری

پیش از شروع به کار ساخت ، نقشه ساخت باید آماده باشد که توسط آن ورق ها بوسیله گیوتین برش می خورد و سپس مونتاژ می شود و در نهایت جوشکاری می گردد. سوراخکاری نیز انجام می شود.

نقشه ساخت سوله یا همان SHOP DRAWING نقشه ای که شامل دیتیل بسیار دقیق از یک ستون شامل ضخامت، تعداد، طول و عرض و ... را دارا می باشد که از روی نقشه ی اولیه تهیه می گردد. در طراحی نقشه دقت لازم باید بعمل آید. برای تایید و رنگ سازه باید مهندس مربوطه بازبینی انجام دهد و سپس تایید نماید. دو یا سه لایه رنگ معمولا نیاز می باشد .

رنگ آمیزی با پیستوله انجام میگردد. زمانی که ماسه سیلیسی با فشار بالا روی قطعه پاشیده می شود تا زنگ زدگی را پاک کند و سطح را برای عملیات رنگ آمیزی آماده کند که به این امر سند بلاست گفته می شود. همه قطعات پیش از رنگ باید سند بلاست شوند.

 

 

نصب 

پس از عملیات رنگ آمیزی، آن را باید حمل و نصب نمود که این سازه از محل کارگاه به محل مورد نظر ما انتقال داده می شود. نصب توسط جرثقیل انجام میشود. قاب حتما باید به صورت کامل نصب شود چرا که به خاطر بلند بودن ستون ها در صورتی که نصب کامل صورت نگیرد رفتر ها و نصب ستون به صورت تکی و در صورت رها شدن آن امکان واژگونی ستون هست.


محصولات تام تجهیزاسپادانا